Close

Celoroční provoz družin ze zákona? Další nesystémovost paní Valachové!

Pavel-vysvědčení

Ad návrh ČSSD na celoroční provoz školních družin:

Další populistický výkřik přesně zapadající do myšlení poslankyně Valachové: Zaštítěna ideou pomoci všem, přestože není potřeba, prosadí ji bez znalosti souvislostí. Změna má ale přijít, pokud nás pálí problém. Jsou o prázdninách zavřené družiny opravdovým problémem? Ne! Protože tam, kde je to třeba, tam o prázdninách fungují i bez Valachové. Mnohde se školy domluví a družinu si pro těch několik dětí rozdělí.

Družiny jsou již nyní v ČR velmi luxusním zvykem, protože však potřebným, je dobré je mít. Lepší mít děti na odpolední činnosti ve škole, než za ušetřené peníze vydávat příručky s protidrogovou tematikou.

Namodelujme si ale návrh na celoroční provoz:

Pokud se povinnost celoroční družiny uzákoní, na malých obcích např. kvůli jednomu dítěti ohromně vzrostou personální i provozní náklady, musíte mu i uvařit, uklidit atd.

Závěr:

Družiny jsou super, potřebujeme je a čas jejich provoz nastavil do optimálního funkčního systému.  Žádnému zřizovateli či řediteli současný systém nebrání družinu o prázdninách otevřít. Je to na podmínkách.

Opět „valachovina“ jako s dvouletými dětmi: Šlo to i před Valachovou a zákonná povinnost přijímat je rozbila zavedený systém. A připravovaná novela to po dvou letech vrací do původního tvaru.

Současný problém družin je jiný: Nedostatečné kapacity, není výjimkou, že do družiny chodí jen děti do 3. třídy, na další se nedostane.

Pavel Klíma

ředitel ZŠ a MŠ Malšice

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *