Close

Setkání s Václavem Havlem

setkani-s-havlem

Vzpomínání na Václava Havla ve chvíli jeho nedožitých osmdesátin nechám lidem, kteří jej opravdu znali a kteří k Václavu Havlovi mají co říci. Minout ale člověka, díky jehož postojům si celá generace utvořila názor na fungování světa, nemůžeme.

Tak jako zmizelá kašna na budějovickém náměstí připomněla kolemjdoucím, jak je pro architekturu města důležitá, každý rok od smrti VH umocňuje význam jeho působení v české historii. A vypadá to, že se nezapomene nikdy. Je skvělé, jak kritici i příznivci vlastně dělají připomínkou běžných činů VH skvělou službu jeho odkazu a nedovolí jeho svatořečení, nedovolí démonizaci. Mluvme o Václavu Havlovi. Jen tak se nestane jen pouhou stránkou dějepisné učebnice.

Ne závěr mi dovolte osobní zážitek necelý rok starý. Kráčel jsem parkem po Vallettě. Lavičky, záhony, sochy. Jedna byla jiná. Obelisk s podpisem a srdíčkem Václava Havla. A tak jsem si uvědomil, že VH nám připomíná i na Maltě, odkud jsme a kam se máme vracet. Opakuji, takové chvíle si současný prezident za rubl nikdy nekoupí!

V Malšicích 2.10.2016

Pavel Klíma

www.jetozodpovedne.cz

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *