Close

Každoroční dejavu: bobtnající gymnázia, prázdné učňáky

wp_pozadi01g kopie

Střední školství v Jihočeském kraji opět zažívá každoroční deja vu. Převis uchazečů o studium na gymnáziích a podprůměrní žáci na maturitních oborech ostatních středních škol. Na učiliště zbývá už jen poněkud „přebraný“ vzorek. Náš vzdělávací systém takto vyrábí budoucí nezaměstnané.

Rodiče i žáci by si měli uvědomit, že gymnázia jsou určena jen pro nejnadanější, kteří mají v úmyslu pokračovat studiem na prestižní vysoké škole. Ostatní by měli přijmout fakt, že trh práce si dnes žádá úplně jiné obory – strojírenské, potravinářské, nedostává se však ani zručných řemeslníků. Samozřejmě v prvé řadě by na potřeby našeho trhu práce měl reagovat stát, ale i kraj jako zřizovatel. Jenže vzpomeňme, jaké bouře nevole u rodičů vzbuzují snahy slučovat, či dokonce rušit některé nadbytečné kapacity právě na středních školách. Stát tuto tristní situaci chce řešit „politicky korektně“. Plánuje zavést jednotné přijímačky. K čemu ale tento systém bude, když ministerstvo nestanoví minimální úroveň obtížnosti pro maturitní obory? Bude to opět ředitel, který bude moci ještě o 20% snížit už beztak nízkou laťku, až dosáhne kýženého – vezme takřka každého. A nic se nezmění! Naopak ředitel, který se bude chovat zodpovědně, pak bude mít obtíže obhájit, proč nenaplnil třídy.

Kamenem úrazu je jednoduše skutečnost, že rodič je také volič. A pokud si naši rodiče neuvědomí, co opravdu potřebují jejich děti, ale i náš pracovní trh, nehneme se z místa.

Pavel Klíma

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *